Процедура рецензування

Процедура рецензування

У науковому журналі «Право і безпека» процедура рецензування здійснюється у три етапи та може тривати від 1 до 3 місяців.

Процес рецензування статей є прозорим і однаковим для всіх авторів незалежно від наукових ступенів, учених звань і належності до конкретного закладу вищої освіти чи наукової установи.

Редколегія журналу проводить двостороннє сліпе рецензування (Double-Blind Peer Review), під час якого рецензенту не розкриваються особисті дані автора (авторів), а автору (авторам) рукопису не розкриваються особисті дані рецензента.

На кожному етапі рецензування редколегія журналу:

  • здійснює постійне консультування авторів щодо оформлення і змісту матеріалів, які надані для публікації;
  • дотримується правил порядності та конфіденційності;
  • здійснює нагляд за уникненням можливого конфлікту інтересів;
  • слідкує за недопущенням порушень авторських прав і академічного плагіату;
  • залучає до роботи лише компетентних і неупереджених рецензентів для проведення подвійного (сліпого) рецензування;
  • повідомляє без зволікань автора (авторів) про прийняті рішення;
  • вживає відповідних заходів у разі виникнення конфліктних ситуацій або претензій, що стосуються поданого на розгляд рукопису.

При ухваленні будь-яких рішень редколегія керується політикою журналу та дотримується керівних принципів і найкращих практик, встановлених Комітетом з етики публікацій (Committee on Publication Ethics, COPE).

На етапі попередньої оцінки матеріали, що надійшли до редколегії, перевіряються на наявність ознак плагіату шляхом виявлення текстових запозичень із використанням відповідного програмного забезпечення та подальшої оцінки отриманих результатів відповідальними особами (спеціалістами-експертами). У разі виявлення порушення норм академічної доброчесності автору буде відмовлено в публікації, про цей факт буде повідомлено до закладу вищої освіти або наукової установи, де працює автор.

На цьому етапі також перевіряється відповідність тематики статті напрямам журналу та правильність її оформлення відповідно до основних вимог, викладених у розділі «Для авторів». У разі недотримання основних вимог щодо оформлення статті її буде повернуто автору для доопрацювання.

Перший етап може тривати до 15 календарних днів з моменту завантаження статті на платформу журналу.

Другий етап – подвійне сліпе рецензування. На цьому етапі рецензенти визначають відповідність матеріалу заявленій тематиці та науковий рівень дослідження. У разі необхідності рецензенти можуть висловити своє бачення щодо вдосконалення статті або її певної частини, про що автору буде повідомлено. Для внесення поправок і повторного відправлення статті встановлено термін 15 днів.

Процес рецензування може тривати до 1 календарного місяця. З урахуванням завантаженості рецензентів цей процес може бути продовжений ще на 15 днів.

Рецензенти зобов’язані:

  • не розголошувати третім особам інформацію про рецензований рукопис (тему, текст, дані, структуру тощо);
  • повідомити про будь-який конфлікт інтересів, пов'язаний з ідентифікацією автора (авторів);
  • відмовитися від проведення рецензування, якщо не є фахівцем за тематикою, науковою спрямованості статті, галуззю знань тощо;
  • розглядати отриманий на рецензування рукопис об’єктивно, без упередження;
  • не використовувати текст рукопису у власних цілях чи передавати його третім особам;
  • надавати об’єктивну оцінку рецензованого рукопису.

Рецензент повинен заповнити заздалегідь розроблену редколегією рецензію та завчасно надіслати до редакції.

Третій етап – прийняття остаточного рішення. На цьому етапі редакційна колегія після ознайомлення з результатами рецензування і перевірки виконання рекомендацій, якщо вони були надані автору, приймає рішення про опублікування статті.